Як впливають на людину погодні чинники


ЯК НА НАС ВПЛИВАЮТЬ РІЗНІ ЧИННИКИ ПОГОДИ (ТЕМПЕРАТУРА, ТИСК, 
                            ВОЛОГІСТЬ, ОПАДИ, ХМАРНІСТЬ НЕБА)

Життя людини - це постійна зміна різних станів: спокою і активної діяльності, сну і бадьорості, стомлення від напруженої праці і відпочинку. В організмі кожної людини, подібно до морських припливів і відпливів, вічно панує чіткий ритм, що випливає із зв’язку життєвих явищ з ритмами природи.  Центральне місце серед усіх ритмічних процесів займають добові ритми, які мають найбільше значення для організму. Вивчення змін у добових ритмах дозволяє виявити деякі захворювання на ранніх стадіях.
Клімат також впливає на самопочуття людини, діючи на нього через погодні фактори. Погодні умови містять у собі комплекс фізичних умов: атмосферний тиск, вологість, рух повітря, концентрація кисню, ступінь збурення магнітного поля Землі, рівень забруднення атмосфери. Метеопатії, як вже зазначалося – це комплекс  психофізичних змін, що виникають в людини внаслідок порушення адаптаційних механізмів до зміни погодних чинників. через наявність хронічних хвороб, генетичних та вікових змін, стресів або порушення біологічного “годинника” у відповідь на різкі зміни погоди.
Відома дослідниця метеопатій В.Ф.Овчарова виділяє такі групи ефектів дії погоди:
1. Тонізуючий – самопочуття добре, поліпшення настрою, підвищення працездатності. У осіб із зниженим артеріальним тиском поліпшується стан,  нормалізується артеріальний тиск, зменшуються прояви хронічної гіпоксії. У хворих гіпертонічною хворобою - невелике підвищення артеріального тиску, тахікардія, головний біль і біль у серці. Метеоумови характерні для стаціонування зони високого атмосферного тиску, тобто антициклону.
2. Спастичний – біль спастичного характеру різної локалізації, погіршення сну, дратівливість, порушення гемодинаміки (тахікардія), можливе підвищення артеріального тиску, зміна ЕКГ, спазми гладкої мускулатури внутрішніх органів. У осіб із зниженим артеріальним тиском ці ж прояви, але менш виражені. Спастичний ефект зазвичай пов'язаний зі встановленням зони високого атмосферного тиску, проходженням холодного фронту погоди, пониженням температури зимою і підвищенням літом, зменшенням вологості.
3. Гіпоксія – підвищення артеріального тиску, біль різної локалізації, слабкість, стомлюваність, сонливість, задишка. Можливе серцебиття, набряклість тканин і свербіння шкіри, зниження насичення крові киснем. У осіб із зниженим тиском – посилення гіпоксії. Метеоумови характеризуються зниженням атмосферного тиску, підвищенням температури зимою і зниженням - влітку, підвищенням абсолютної вологості, зменшенням змісту кисню.
4. Гіпотензивний - у осіб з підвищеним артеріальним тиском можливе його зниження, поліпшення загального самопочуття. У осіб із зниженим тиском слабкість, стомлюваність, задишка, серцебиття, сонливість. Метеоумови характеризуються падінням атмосферного тиску, підвищенням температури зимою і зниженням - влітку, збільшенням  вологості, вмісту кисню.

Типові  значення різних погодно-кліматичних чинників за їх впливом на самопочуття людини ми узагальнили і представили у зведеній таблиці 1.



Таблиця 1.
Вплив окремих погодних чинників на стан здоровя та самопочуття людини
Погодний чинник
Сприятливий вплив
Нейтральний вплив
Несприятливий вплив
Температура повітря
1.Оптимальні значення +18 - +220С.
2.Слабовиражені міждобові зміни.
1.Поступове падіння до
-10 -150С чи підвищення до +20 +250С.
2.Добовий перепад менше 50С.
1.Значення нижче –200С та вище +300С.
2.Добовий перепад 100С і більше.
Атмосферний тиск
1.740-760 мм.рт. ст.
2. Добовий перепад тиску менше
5 мм.рт.ст.
1.Поступове зниження нижче 740 або підвищення вище 760 мм. рт. ст.
2. Добовий перепад тиску менше 5-8 мм. рт. ст.
1.Різкий добовий перепад тиску на 8 мм. рт. ст. і більше (зниження чи підвищення)
Вологість повітря
50-60 %
В діапазоні 35-85 %.
Менше 30 %, вище 90 %
Швидкість і напрямок вітру
Швидкість вітру менше 0,5 м/с або штиль.
Швидкість вітру 1-5 м/с. Вітер рівний, без поривів.
Швидкість вітру понад 5-10 м/с. Вітер змінний, поривчастий.
Атмосферні опади
Відсутність
Слабкі опади
Сильні опади
Тривалість сонячного сяяння
1.Тривалість 8 год -10 год/доба.
2.Середня інтенсивність.
В межах кліматичної норми в даній природній зоні
1.Відсутність.
2.Висока інтенсивність, тривалість понад 12 год.
Кожен з названих чинників може викликати у конкретної людини дуже різні за типом реакції: від слабкого головного болю до інфаркту чи інсульту.
Поширеною формою метеопатичної реакції є також різноманітні алергії: це або задишка (риніт, кашель алергічного типу), або шкірні висипи (морозна чи сонячна кропив’янка). Але є і загальні прояви: несприятливі значення окремих метеофакторів, як правило, викликають в людей дискомфорт, головний біль і загальну слабкість, тривожний настрій або немотивовану тугу, непосидючість, безсоння або сонливість, особливо в період зниження атмосферного тиску. Знижений атмосферний тиск викликає також гіпоксію за рахунок зниження парціального тиску кисню в повітрі. Клінічно це проявляється м’язовою слабкістю, сонливістю, послабленням пам’яті і уваги, запамороченням та прискоренням дихання, нудотою і блюванням, носо-ротовою та кишковою кровотечами. Поряд  із соматичними розладами, на фоні астенії спостерігаються легкодухість, байдужість або ейфорія, яка змінюється пригніченням психіки, втратою критичної оцінки свого стану, кмітливості, що супроводжується головним болем при найменшому напруженні.

              2. Вплив комплексних чинників (баричні системи і погода в них)
Людина часто реагує не на один конкретний метеочинник (температуру тиск тощо), а на комплексний тип погоди. Найчастіше мова йде про тип погодних умов, пов’язаних з окремою баричною системою: циклоном, антициклоном, атмосферним фронтом. Баричні системи мають різний вплив на самопочуття та здоровя людей.  
 Вплив атмосферних фронтів визначається електромагнітними імпульсами, різкими змінами температури, вологості, тиску повітря і вітру. Вони активізують ЦНС, змінюють судинний тонус і обмін речовин, що може призвести до загострення психопатологічних процесів чи функціонального стану нервової системи у здорових, що отримало назву “фронтосиндром”.
Циклон небезпечний для людей, що страждають від низького артеріального тиску, для тих, у кого проблеми з серцем і судинами, а також порушені функції органів дихання. Виявляється негативний вплив у відчутті загальної слабкості, нестачі повітря, задишки. Люди, з підвищеним внутрішньочерепним тиском страждають від мігреней. З приходом циклону погіршується стан шлунково-кишкового тракту, неприємні відчуття в якому пов'язані з розтягуванням стінок кишечника через підвищення газоутворення.
Як полегшити прояви впливу циклону: найважливіше – це підтримка кров'яного тиску на прийнятному рівні, потрібно пити більше води. Принесе користь прийом настоянок елеутерококу, лимонника, пантокрину, женьшеню. Полегшить стан контрастний душ і міцний тривалий сон.
Антициклон несе з собою безвітряну, ясну погоду, без різких перепадів температури і вологості. До групи ризику входять люди з підвищеним кров'яним тиском, астматики і алергіки, які страждають через те, що міське повітря насичене шкідливими домішками, яких особливо багато в безвітряну погоду.Проявляється вплив антициклону через болі в серці, головні болі і нездужання, яке сприяє зниженню працездатності і загального самопочуття. Під впливом антициклону слабшає імунітет, кількість лейкоцитів у крові зменшується і організм стає сприйнятливішим до інфекцій. Щоб зменшити цей вплив, вранці бажано прийняти контрастний душ, виконати кілька вправ ранкової гімнастики, протягом дня не переїдати, можна прийняти вітамін Е.
 Зміни погоди неоднаково позначаються на самопочутті в різних людей. У здорової людини швидко узгоджуються фізіологічні процеси в організмі з умовами зовнішнього середовища, що змінилися. У результаті посилюється захисна реакція, і здорові люди практично не відчувають негативного впливу погоди.
Найбільша метеочутливість, як правило, у хворих людей, пристосувальні реакції яких послаблені, тому організм втрачає здатність до адаптації. Це відмічено для людей з психічними розладами, хронічними легеневими, серцевими та шлунково-кишковими хворобами.  Під час погодних збурень збільшується кількість інфарктів у 3 рази, інсультів -  у 2, нападів стенокардії – у 1,5. На сьогодні відпрацьовано прогнозування зміни погоди за інтенсивністю фону за 16-бальною шкалою, що дає можливість метеослужбам попередити населення регіонів про можливі розлади здоров’я.

Коментарі

Популярні публікації